wydarzenia

Płk pil. Hieronim ,,Franiu‘’ Kowalski otrzymał tytuł Zasłużony dla Miasta Poznania 2021

31 / 10 / 2121 / 06:43
Poznań

29 czerwca 2021 r. podczas uroczystej Sesji Rady Miasta Pan Hieronim Kowalski, mieszkaniec osiedla Głuszyna otrzymał Tytuł Zasłużonego Dla Miasta Poznania. Składamy serdeczne gratulacje!

Pan Hieronim ,,Franiu’’ Kowalski jest postacią nietuzinkową, bohaterem i wzorem do naśladowania nie tylko wśród braci lotniczej. W Jego niezwykle ciekawy życiorys, naznaczony również trudnym okresem II wojny światowej, podczas której jako dziecko stracił najbliższą rodzinę, nieustannie wpleciony jest  wątek lotniczy. To Jego wielka pasja. Niezwykły talent do pilotażu, i to na różnych typach samolotów, otwarty umysł i chęć kształcenia się oraz dar zjednywania sobie przyjaciół – są to cechy, jakimi wyróżnia się p. Hieronim Kowalski. To również duża zdolność przekazywania swojej wiedzy i doświadczenia w pracy instruktora (pilot instruktor wojskowy – jako jeden z pierwszych latał na samolotach naddźwiękowych MIG-21, instruktor samolotowy i szybowcowy). ,,Instruktor’’ – pod takim właśnie tytułem w 2019 r. został nakręcony film dokumentalny o p. Hieronimie ,,Franiu’’ Kowalskim.

Nie da się w krótkich słowach opisać całego życiorysu oraz licznych zasług p. Hieronima Kowalskiego. Warto jednak podkreślić fakt, że jako młody chłopak brał udział w walkach o Berlin, pełnił funkcję łącznika i docierał do będących pod ostrzałem oddziałów, za co w uznaniu zasług otrzymał  medal Wirtuti Militari”.

Jeszcze w czasie służby wojskowej w 1967 r. wstąpił do Aeroklubu Poznańskiego. Początkowo działał jako społeczny instruktor samolotowy, a jako przedstawiciel wojska, zachęcał młodych ludzi do lotnictwa wojskowego. Swoją postawą i umiejętnościami odnosił na tym polu duże sukcesy. W 1987 r. ukończył służbę wojskową w stopniu podpułkownika w 62. plm Poznań - Krzesiny i rozpoczął  pracę  etatową w Aeroklubie Poznańskim początkowo jako  instruktor, a następnie jako szef wyszkolenia, dyrektor aeroklubu oraz szef zespołu instruktorów.

W swojej sportowej działalności zdobył „Złotą Odznakę Szybowcową z dwoma diamentami” oraz odznaczony został złotą odznaką ”Za Zasługi dla Aeroklubu Polskiego”. W 2009 roku w uznaniu za wieloletnią wybitną działalność instruktorską, zasługi w kształceniu i wychowaniu lotników otrzymał honorowe wyróżnienie Statuetkę im. DEDALA.

Pan Hieronim Kowalski został uhonorowany licznymi odznaczeniami państwowymi i wojskowymi, w tym m.in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Orderu Virtuti Militari, Medalem ,,Za Warszawę’’, Medalem ,,Za Odrę, Nysę, Bałtyk’’, Medalem ,,Za udział w walkach o Berlin’’, uzyskał wpis do ,,honorowej Księgi Czynów Żołnierskich’’.

,,Franiu’’ Kowalski – tak po prostu, serdecznie i po przyjacielsku nazywają Pana Hieronima wszyscy koledzy, którzy go dobrze znają. Mają do Niego wielki szacunek, cenią Go i lubią.

 

Galeria